İnternetten Altın Alınır mı?

İnternetten altın alınır mı? sorusunun cevabına birlikte bakalım.

Günümüzde her tür ihtiyaç malzemesi sanal alemde alınıp satılabilmektedir.

Burada önemli olan neyi, nereden, ne şekilde aldığınız, ödemeyi ne şekilde yaptığınızla ilgilidir?

İnternette altından çok daha kıymetli ve pahalı şeyler alınıp satılmaktadır.

Altının ve altın takının alınıp satılmasında dikkat edilmesi gerekenler normal alışverişte yapılması gerekenden farklı değildir. Gerekli özeni göstermediğinizde 10 liraya aldığınız bir şeyde de sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Tecrübelerimizle insanlar aslında altının gerçek altın olup olmaması noktasında bu soruyu çok sormaktadırlar.

Günümüzde kuyumculardan ister sanal olsun ister mağaza olsun altın takı satın alırken sahtelik problemi neredeyse karşılaşılmayan bir problemdir. Hiçbir kuyumcu esnafı altın olmayan ürünü satmak gibi sürece girmez. Hatta altın takı satışı yapan kuyumcuların büyük bir kısmı gümüş vb. takıları bile mağazalarına koymamaktadırlar.

Altın takı satımında yapılan suiistimallerin başında sahtelikten daha ziyade işçilik adı altında yüksek fiyatla altın takı satışıdır. Altın takıda fiyatı belirleyen en büyük etken ayardır. Ayar altın takıdaki kullanılan saf altın miktarıdır. Haliyle 1 gram 22 ayar altın takı, altın değeri olarak 8 ayar altın takının 3 katına denk gelmektedir. 1 gram 22 ayar takının içindeki altın miktarı, 3 gram gelen 8 ayar takının içindeki altın miktarıyla hemen hemen aynıdır. Bu durum kuyumcular tarafından çok fazla suiistimal edilen bir durumdur. 3 gramlık 8 ayar takıyı 3 gramlık 22 ayar takı fiyatına aldığımızda geçmiş olsun.

Gine diğer bir suiistimal konusu gramlarla alakalıdır. 3 gramlık bir altın takının içindeki altın oranıyla 2 gramlık altın takının içindeki altın oranı haliyle eşit olmamaktadır. Bundan dolayı altın takılarda ağırlıkta en önemli unsurlardandır. Satın alırken aldığımız ürünün gramına da dikkat etmeli ve ona göre mukayese etmeliyiz.

Altın takı alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus marka kavramıdır. İnsanlarda marka altın takıların daha kıymetli olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmakta ve bu şekilde yüksek fiyatlardan alıcılar ikna edilmektedirler. Altını bozarken sadece içindeki altın oranı ve gramı değer ifade etmektedir. Örneğin çok büyük bir markaya ait 10 gramlık 14 ayar bir takıyla markasız 10 gramlık 14 ayar takının bozuş fiyatı aynıdır.

İnternetten altın alırken dikkat edilmesi gerekenler?

 

Kuyumculuk işiyle iştigal eden üretici, toptancı veya mağazaları olan firmalardan alınmalı

Altını tanımayan bir satıcı sizlere güvenle ve doğru ürünü ulaştırdığından nasıl emin olabilirsiniz? Özellikle pazar yerlerinde ve sırf bu amaçla açılan ve yoğun bir reklam kampanyası yaparak çok kısa süre satış yapan ve sonra ortadan kaybolan sitelerden yapılan alışverişlerde bu tarz bir suiistimalle karşılaştığınızda satıcının size verdiği cevap "Toptancı veya satıcı bize bunun altın olduğunu söyledi" şeklindedir. Gerçek bir kuyumcu hiç bir şekilde sahte olan bir şeyi altın diye göndermez.

 

Firmaya ait tüm bilgilerin görülebilir ve ulaşılabilir olması

Özellikle son dönemlerde İnstagram vb. sosyal medya platformları üzerinden bazı insanlar gerçek altın takıların görsellerini paylaşarak emsallerine göre çok ucuz fiyat göstererek satış yapmakta, parayı şahsi hesaplarına göndertmekte ve insanları dolandırmaktadır

Ödemeyi banka üzerinden firmaya ait hesaba yollamışsanız veya kartla yapılan ödemelerde firmaya ait postan çekim yapılmışsa, problem yaşamanız durumunda kendi bankanıza ürünü teslim almadığınızı veya sahte ürün gönderildiğini şikayet olarak iletmeniz halinde bankanız diğer bankayla görüşerek sürecin lehinize çözülmesini sağlamaktadır.

Satın alınan altın takının gram, ayar gibi bilgilerinin net olarak görebilmek

Son dönemde özellikle altın kaplama şeklinde veya ürünün çok az bir kısmı altın, diğer kısımları kaplama olan ürünlerin satılması çok fazla yapılmaktadır. Altın kaplama diye adlandırılan ürünlerin hiç birisinin altın değeri yoktur. Değersiz bir metalden farkı yoktur.

Altın görüntüsündeki ürünlerin göze çarpmayacak şekilde dipte köşede altın kaplamalı gibi ibarelerle altınmış algısıyla ürün satışı.

 

Piyasada 22 ayar olarak bilinen ürünün düşük ayarlısını 22 ayar algısıyla satmak

Çok klasikleşmiş ürünlerin misalen Adana burma bileziğin 8 ayarını 22 ayar gibi göstererek, detaylarda dikkat çekmeyecek şekilde yazarak satmak

 

Markalara ait özel ürünleri taklit ederek satmak

Bilindik markalara ait ürünleri gösterip, o markanın kendisinde misalen 5000 lira olan ürünü 2000 liraya satışa sunarak aldatmak

 

Yatırımlık olmayan bir takıyı yatırımlık altın gibi göstererek satmak

Yatırımlık olmadığı ve geri bozuşta %30-40 civarında kaybı olan ürünü yatırımlık ürünmüş gibi ifade ederek bozarken kaybınız olmaz şeklinde yanlış yönlendirme yaparak satışı yapmak.

Günümüzde özellikle çeyrek vb. altınların takıldığı kolye ve bilekliklerin tamamının yatırımlık olarak göstererek satışı yapılmaktadır.

 

Emsallerinin çok altında fiyatlı olan ürünlerden uzak durmak

22 ayar bilezik ve yatırımlık altın olan çeyrek vb. altınlar çok düşük karlarla satılmaktadır. %10 daha düşük fiyata çeyrek altın olmaz misalen. Kesinlikle bu alışverişte müşteri mağdur olacaktır.

 

Suni yüksek indirimler yaparak müşteriyi yanıltmak

Çok yüksek indirimler göstererek alıcıların çok ucuza aldığı algısını oluşturarak, müşteriye ürünü pahalı satmak.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR