Altın Alırken Dikkat!

Altın alırken dikkate edilmesi gerekenler

Altın Hakkında

Değerli madenler arasında en eski geçmişe sahip olan altın, kolay şekil alması, zaman içinde deforme olmaması ve ağırlığını kaybetmemesi, ayrıca nadir bulunduğu için yüzyıllardır hep revaçta kalmıştır. Ülkelerdeki altın stokları ülkelerin ekonomik gücünün göstergesi olmuş, altın için savaşlar yapılmıştır. Tedavülde para yerine kullanıldığı gibi, mücevher yapımında da çok sıkça kullanılmıştır. Yüzyıllardır zenginliğin, zarafetin ve gücün sembolü olmuştur. Altın işlemeciliği (kuyumculuk) altının bu tarihselliğine paralel olarak hep zirvede mesleklerden olmuş, sanatsal ve tarihsel değeri paha biçilmez eserler ortaya çıkmıştır.

Ayar Nedir?

Altın 24 ayar üzerinden değerlendirilip olup, tamamıyla saf halidir. Altının saf hali çamurumsu bir yapı oluşturduğu için saklanabilmesi ve işlenebilmesi için içine bakır, gümüş vb madenler katılarak katılaşması sağlanmaktadır.22 ayar altın bu katkının en az olduğu ve işlenebilme özelliğini kazandığı altın türüdür çoğunlukla bilezik yapımında kullanılır. Ayrıca piyasada darphane tarafından basılan çeyrek, yarım, ziynet ve ata liralarda 22 ayar altındır. Ayrıca piyasada bulunan Reşat altınlarda Osmanlı dönemi altın paraları olup 22 ayar altındır.

22 ayar altının %91,6’sı altın %8,4 ü ise diğer katkı madenleridir.

18 ayar altında bu oran %75 altın, %25 katkı madeni ile oluşurken, 14 ayar altında ise %58,5 altın %41,5 ise katkı madenleri kullanılmaktadır.

Son dönemde bilezik ve diğer altın takıların imalatında kullanılan 8 ayar altında ise bu oran %33,3 altın %77,7 ise katkı madenlerden oluşmaktadır.

Altında ayar yükseldikçe altın değeri artar ve saflığa yaklaştığı için yumuşaklığı da artar. 22 ayar altın bilezikler ‘in diğer altınlara göre esnek olmasının sebebi altın değerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Günümüzde Anadolu insanının vazgeçilmezi olan altınlar; kara gün dostu olarak saklanmasının yanında takı olarak ta çok ilgi görmektedir. Yatırım ve kullanım amaçlı en uygun altınlar 22 ayar altın bilezikler, çeyrek, yarım, ziynet, ata lirası gibi altınlardır. Ayrıca son dönemde külçe ve gram altınlarında piyasaya kuyumcular tarafından sertifikalı olarak sunulması da yatırım amaçlı kullanıma yeni bir boyut getirmiştir.

Altın alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir

Altını güvenebileceğiniz kurumsal bir yerden almaya özen gösterin. Kuyumcu, sarraf, Mücevheratçı vb.

Aldığınız ürünün patent ve marka ve ayar bilgisi olmasına ÖRNEĞİN Bilezikci 585 - Bilezikci 22K - BLZ 7000 gibi

Ürünün gramajının, fiyatının belirtildiği sertifikasının olmasına, (Fatura, garanti belgesi, kuyumcu bilgi kartı vb.)

Altında İndirim

Altın takılarda gerçekten indirim ne kadar olabilir?

Altın fiyatları günümüzde uluslararası borsalarda belirlenmektedir. Altın fiyatlarında indirim yapılma imkânı olmadığına göre indirim altın takının fiyatını belirleyen diğer unsurlarda olabilmektedir. Ana hammaddesi altın olan bir üründe gerçekten doğru bir fiyat uygulanmış ise indirim oranında belirli bir sınırlama olması kaçınılmazdır.

Çok abartılı indirim oranlarında fiyatlar bilinçli olarak yükseltilmekte ve düşürülerek (aslında gerçek fiyatına indirilerek) satışa sunulmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR